5 причин почати готуватися до ЗНО у вересні
5 причин почати готуватися до ЗНО у вересні
Єлизавета Даценко
методистка студії онлайн-освіти EdEra
Віталій Шкіль
директор та співзасновник школи математики MATHEMA
З досвіду онлайн-школи з математики MATEMA є три типи абітурієнтів та абітурієнток: старанні — готуються до ЗНО завчасно, оптимісти/-ки — починають в останні три місяці й байдужі — не готуються взагалі. Якщо з останніми все зрозуміло, то підхід перших двох груп спричиняє суперечки.
Старанні кажуть, що системні заняття протягом року дають змогу краще засвоїти значні обсяги інформації. Оптимісти/-ки пропонують мобілізувати максимум зусиль за кілька місяців до ЗНО. Звичку вчитися з осені вони часто називають змовою репетиторів/-ок, які хочуть витягнути щонайбільше грошей із батьківських кишень.
У цій статті разом з онлайн-школою математики MATEMA пояснюємо, чому починати підготовку потрібно у вересні, а ніякої змови насправді не існує.
Чому варто починати заздалегідь?
-
Легкий старт. Ти плавно увійдеш у навчання, якщо почнеш готуватися у вересні. Якщо розставити пріоритети на початку й виділити час, аби зрозуміти специфіку іспиту, тоді вдасться підібрати комфортний темп, якісні матеріали й детально спланувати заняття. Наприклад, у вересні вже можна завантажити програми ЗНО з різних предметів, запастися матеріалами, з’ясувати, як пов’язані ЗНО та ДПА та чому за тест можна отримати максимум 104 бали, а в таблиці ЗНО — 200.
Ознайомитися з процесом оцінювання — не менш важливо, бо деякі правила ЗНО змінюються щороку. Навіть якщо ти знаєш якийсь предмет на відмінно, є ризик не скласти тестування лише через те, що ти не засвоїв/-ла нові правила гри. Стежити за останніми новинами з цієї теми можна в розділі «ЗНО» на сайті osvita.ua.
-
Час для засвоєння інформації. ЗНО — це підсумковий тест, який перевіряє знання з усієї шкільної програми. А вона може містити до ста різних тем і підтем з одного предмета! Тому, аби встигнути повторити увесь матеріал, варто виділити більше часу.
Щоби якісно опрацювати певну тему, найкраще спочатку вивчити теорію, попрактикуватися на тестах, а згодом усе повторити. Також важливо навчитися правильно оформлювати результати розв’язків задач. Набити руку на цьому допоможуть тести попередніх років. Їх можна пройти на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.
-
Хороші репетитори будуть зайняті весною. Якщо ти обрав/-ла підготовку до ЗНО з репетитором/-кою, у вересні в тебе значно більше шансів піти до тих фахівця або фахівчині, що задовольнять твої потреби. А якщо тебе не влаштує методика підготовки, спосіб пояснення матеріалу чи постійна зміна часу занять, ти ще матимеш змогу змінити вчителя або вчительку. Взагалі тут працює правило: що раніше — то краще. Оскільки охочих готуватися з репетиторами більшає з наближенням ЗНО, то ймовірність «вхопити» свого вчителя або вчительку зменшується чи не щодня.
Поради для тих, хто починає готуватися заздалегідь
Постав ціль. Проаналізуй, скільки балів потрібно для вступу до ВНЗ, який ти обрав/-ла. Для цього зайди на сайт університету, до якого ти плануєш подаватися й переглянь рейтинг тогорічних вступників. Якщо університетів декілька, найкраще проаналізувати рейтинги кожного з них. Це допоможе зрозуміти, скільки потрібно балів ЗНО, аби точно вступити на омріяну спеціальність. Наприклад, технічні ВУЗи потребують високих балів з математики - ознаймся з програмою з підготовкки до ЗНО з математики завчасно. Далі спробуй проходити тести минулих років, щоби дізнатися, який твій рейтинг сьогодні та скільки ще потрібно працювати.
Готуйся психологічно. Часом навіть ті учні та учениці, що добре знають предмет, отримують низькі бали на ЗНО, бо нервуються в день оцінювання. Якщо ти готуєшся, наприклад, до ЗНО з математики, відмовся від обчислень на калькуляторі та розв’язуй завдання за обмежений час. Так ти зможеш підготуватися до умов тестування.
Склади оптимальний графік підготовки. Школярі по-різному сприймають інформацію та мають свій темп навчання. Комусь двох занять на тиждень — достатньо, а іншим — замало. Спробуй різні варіанти та визнач, скільки часу потрібно тобі.
Повторюй і практикуйся. Педагоги/-ні радять тричі повторювати увесь матеріал за період підготовки до ЗНО. Спочатку — лише тести, а потім — і завдання з розгорнутими відповідями та задачі з описами.
Навчайся на помилках своїх попередників. Ми впевнені: ти вже точно чув/-ла, що найбільше помилок трапляється саме через неуважність. Аби з тобою цього не сталося, звертай увагу на формулювання завдань та виокремлюй важливе. І найголовніше: уважно перенось відповіді із робочого зошита до бланка відповідей.
Отже, аби успішно скласти ЗНО, важливо готуватися завчасно. Правильно розставлені пріоритети допоможуть тобі визначити оптимальний формат підготовки та підібрати потрібні матеріали. Крім того, слід розібратися зі специфікою цьогорічного тестування. Це дасть змогу бути впевненим/-ою у своїх силах та уникнути помилок. Вересень — той період, за який потрібно домовитися з бажаними репетиторами. Інакше — ти ризикуєш не встигнути, бо вчитель або вчителька можуть бути завантажені. Дотримуйся простих порад і бажаємо успіху на ЗНО!