Освіта в умовах повномасштабної війни: як ефективно викладати за допомогою Viber?
Освіта в умовах повномасштабної війни:
як ефективно викладати
за допомогою Viber?
Катерина Данилович
методистка студії онлайн-освіти EdEra
Повномасштабна російсько-українська війна змусила 4,5 мільйони дітей переселитися з дому. Станом на 6 вересня цього року за кордоном перебували 492 077 українців шкільного віку, повідомив Міністр освіти та науки України Сергій Шкарлет.
Утім, навіть у себе вдома далеко не всі школярі можуть відвідувати заклади освіти. Деякі школи перебувають у зоні ведення бойових дій, деякі — не мають укриттів.
У вересні розпочати освітній процес змогли 12 906 шкіл.
У якому форматі працюють українські школи
Отже, більшість учнів України послуговуються сьогодні дистанційним або ж змішаним форматами навчанням. Раніше у нашому блозі ми вже розповідали, чому дистанційна освіта не лише не вирок, а й цілком може бути ефективною та продуктивною як для учнів, так і вчителів.
Однак це не применшує виклики, з якими стикаються педагоги під час роботи в онлайн-форматі. EdEra провела опитування серед своєї викладацької спільноти у соцмережах і з’ясувала, що переважно освітяни стикаються з такими проблемами:
-
Губляться в робочих та особистих чатах у соцмережах. Ба більше, не можуть розподілити робочий і неробочий час, адже учні й батьки можуть писати у будь-яку пору доби.
-
Вчителям важко впливати на агресію онлайн та вирішувати конфлікти між учасниками освітнього процесу дистанційно.
-
Перевірка та оцінка знань займає багато часу, викладачам складно оптимізувати цей процес за допомогою онлайн-інструментів.
Виклики поглиблюються також тим, що не всі вчителі та учні забезпечені технічними засобами для навчання, як-от комп’ютерами та ноутбуками. За даними дослідження Державної служби якості освіти України, 68 % учнів базової та старшої школи забезпечені для дистанційного навчання саме смартфонами, а комп’ютером та ноутбуком мають змогу користуватися лише 44 % учнів.
Опитування вчителів, проведене НУШ у травні 2021 року, підтверджує ці тези, а також серед проблем дистанційного навчання виокремлює:
-
78 % заявили, що в багатьох учнів обмежений доступ до комп’ютерів (у сім’ї можуть бути двоє-троє школярів і батьки, які працюють дистанційно);
-
63 % респондентів назвали проблемою брак в учнів сучасних мобільних пристроїв;
-
55 % скаржаться на брак інтернет-зв’язку;
-
32 % опитаних вказали на ненормований робочий день учителів.
Отже, сьогодні в Україні є потреба у покращенні навичок освітян викладати онлайн, на додаток — послуговуючись саме смартфонами та соцмережами, адже переважно комунікація з учнями відбувається саме через них.
Viber разом зі студією онлайн-освіти EdEra вирішили допомогти вчителям з цим завданням та полегшити процес викладання та комунікації з учнями.
Viber як платформа для спілкування № 1 в Україні
Viber — найпопулярніший месенджер в Україні. За даними міжнародного агентства маркетингових досліджень Kantar TNS, Viber встановлений на 97 % смартфонів українців. Серед аудиторії освітян 94 % вчителів використовували Viber для передачі та перевірки домашніх завдань, за даними Офісу освітнього омбудсмена.
Viber є однією з найпопулярніших платформ для вчителів для проведення уроків та обміну домашніми завданнями. А чат-бот «Навчайте з Viber» з навчальним курсом — це інструмент для опанування усіх функцій месенджера.
Що ви знайдете у чат-боті?
Чат-бот складається з трьох основних розділів:
-
УРОК, де ви дізнаєтеся про всі лайфгаки проведення уроків онлайн;
-
ПОЗА УРОКОМ, де користувачі отримають навички таймменеджменту, комунікації з усіма учасниками освітнього процесу та вирішення конфліктів онлайн;
-
БІЛЬШЕ, де ми ділимося корисними порадами щодо використання Viber загалом.
Скриншот з чат-бота «Навчайте з Viber»
Чат-бот за своєю екосистемою фактично є онлайн-курсом: у кожному блоці ви знайдете відеопояснення, наприклад, щодо моделей уроків дистанційного й змішаного навчання чи як провести батьківські збори онлайн; корисні матеріали та шаблони, які можна використовувати на уроках; тестування для закріплення інформації й перевірки знань.
Скриншот з чат-бота «Навчайте з Viber»
Кожен розділ допомагає опанувати інструменти для допомоги вчителям у робочій рутині.
Так, у розділі «УРОК» викладачі можуть ознайомитися з функціями Viber для різноманітних моделей уроків, надсилання домашніх завдань, обліку й оцінювання учнів, контролю знань та рештою корисних інструментів для уроків.
У розділі «ПОЗА УРОКОМ» вчителі дізнаються більше про оптимізацію чатів та встановлення правил під час онлайн-занять, а також — знайдуть лайфгаки для комунікації з учнями та батьками, зокрема й для проведення батьківських зборів.
У розділі «БІЛЬШЕ» команда EdEra та Viber підготували корисні поради для використання платформи загалом, зокрема інсайти про налаштування вашої програми.
Скриншот з чат-бота «Навчайте з Viber»
Чат-бот не лише пояснює, як якнайповніше використовувати платформу, а й допомагає прокачати навички викладання відповідно до принципу Нової української школи — педагогіки партнерства, а саме:
-
Спілкування — у чат-боті ви знайдете інформацію про продуктивний розвивальний зв’язок, мотивування учнів до навчання, продуктивне оцінювання.
-
Взаємодія та співпраця між учителем, учнем і батьками — у чат-боті також розміщені поради щодо комунікації з батьками та учнями, підтримки освітнього процесу у соцмережах.
За місяць запуску чат-бот став спільнотою з понад 169 тисячами користувачів-освітян. Долучайтеся до чат-бота та навчайте ефективно разом з Viber!
Перейти до чат-бота