Колядки в Minecraft: як за допомогою ігор розказати зумерам про українські традиції?
Єлизавета Даценко
голова методичного відділу EdEra
Як вчиться покоління Z?
Що кажуть дослідження та тренди ґейміфікації в онлайн-освіті для зумерів?
Чому ґейміфікувати навчальні курси для підлітків — це важливо?
Як за допомогою Minecraft зацікавити підлітків вивчати українські традиції?
Що нам вдалося втілити в курсі «Знай свою Україну»?
Покоління Z виросло з доступом до більшої кількості інформації, ніж будь-яке з поколінь до цього. Через це зумери (люди, народжені десь між 1997 і 2010) сприймають освітні технології як майбутнє, що вже настало. Для них методи онлайн-освіти — це вже звичний спосіб навчатися (на противагу поколінню Х, наприклад).
Залучати або використовувати інтерактивні пристрої — найкращий для мене спосіб навчатися. Технології важливо застосовувати, бо це тримає вас у курсі нашого повсякденного життя
Використання ґейміфікації в навчанні — один з ефективних способів засвоювати знання для зумерів. Засноване на іграх навчання занурює учнів туди, де вони хочуть бути, а саме в іншу реальність. Наприклад, це ігри, які кидають виклик, даючи простір для творчості та «невдач» і дозволяючи постійно ризикувати на цьому шляху.
EdEra разом із «Музеєм Івана Гончара» та Благодійним фондом «Коло» презентували ґейміфікований онлайн-курс для підлітків про українські традиційні свята «Знай свою Україну». Одним із форматів залучення аудиторії та подачі інформації став Minecraft, у якому ми створили прототип села з Центральної України кількасотрічної давнини. Minecraft — це відеогра із тривимірним простором, де можна будувати будь-які об’єкти з кубічних блоків.
З моменту першого офіційного виходу гри у 2011 році було продано понад 120 мільйонів копій і наразі платформа налічує понад 141 мільйон активних гравців. «Minecraft» є одним із найпоширеніших запитів, які шукають на YouTube, а у 2016 році була випущена навчальна версія цієї гри для використання у школах.
У курсі ми створили навчальні відео з відомими людьми та дали опцію завантажити прототип села у Minecraft. Там діти зможуть здійснити віртуальну прогулянку та заглянути всередину хат, школи, церкви, гончарської майстерні й інших місць. Розуміючи, що буде багато нової для аудиторії інформації, ми апелювали до вже наявного досвіду підлітків, щоб не перевантажувати та не губити цікавість і мотивацію під час проходження курсу.
Перегляд або прослуховування освітнього контенту є ключем до вивчення нового предмета
Окрім того, знання, отримані за допомогою ігрового навчання, зберігаються у пам’яті швидше, ніж з інших методів навчання. Так відбувається тому, що для зумерів взаємодія з ґейміфікованим контентом — звичний спосіб життя. Чим більше досвіду взаємодії, тим швидше мозок сприймає і запам’ятовує інформацію, оскільки не потребує додаткової адаптації.
Половина студентів із покоління Z, опитаних Barnes & Noble College, стверджують, що перегляд або прослуховування освітнього контенту є ключем до вивчення нового предмета. Для 51 % опитаних навчання із залученням практики і пояснень на прикладах більш оптимальне, ніж традиційні формати подачі інформації, які потребують пасивного сприйняття. Для українських зумерів у навчальних форматах важлива динамічність та моментальна винагорода. Тому, наприклад, у курсі про традиції ми робили короткі насичені інформацією відео, а також практичні завдання із можливістю виграти призи.
Згідно з іншим дослідженням представники покоління дивляться в середньому 68 відео щодня на всіх соціальних платформах. Для зумерів відео — це те, чим була електронна пошта або телефон для попередніх поколінь (тобто ресурс як для освіти, так і для розваг). Розробники онлайн-курсів та застосунків для навчання можуть із полегшенням зітхнути та почати генерувати ще більше контенту для зумерів.
Покоління Z звикло навчатися та грати в соціальному середовищі. Наприклад, ігри Fortnite Battle Royal від Epic Games мають шалену популярність частково через соціальні ігри та командну співпрацю. Для покоління Z важливе середовище, де вони можуть бути корисними та безпосередньо брати участь у процесі навчання.
Як створити онлайн-курс для ефективного навчального досвіду зумерів (на прикладі курсу «Знай свою Україну»)?
-
Використовуйте ґейміфіковані формати. Створіть всесвіт у Minecraft або GameMaker із можливістю завантажити та пройтися локаціями самостійно. Чи створіть індикатори прогресу (наприклад, давайте бали за проходження лекції, ачівки з назвами персонажів, таблицю лідерів після проходження тестування).
-
Робіть короткі та динамічні відео. Наприклад, використовуйте скринкасти або залучіть до відео тих, кого слухачі знають і поважають, — лідерів думок. Наприклад, блоґерів, співаків, митців.
-
Чим менше розповідаєте, тим краще. Якщо не бажаєте втратити мотивацію та інтерес аудиторії — подавайте інформацію стисло і концентровано.
-
Більше практики! Якщо хочете, щоб зумери вміли розв’язувати конкретні завдання й не губилися в тоннах інформації — їм потрібно практикуватися. Залучайте їх до проходження інтерактивних тестів, практичних занять (наприклад, створіть тест в Articulate Storyline).
-
Нагороджуйте. Хваліть після кожної пройденої лекції чи завдання. Це підвищить або підтримає мотивацію зумерів протягом проходження курсу.
-
Апелюйте до вже відомого досвіду. В середньому зумери проводять чотири години на добу в мобільних пристроях, більшість цього часу витрачається на онлайн-ігри. Варто проводити навчання у форматі, з яким покоління Z знайоме і яким захоплюється. Наприклад, для промо курсу ми використали екран типового ґеймплею з вибором гравця, але показали через нього різні ролі в колядницькому гурті, які кожен може «приміряти» на себе.
-
Залучайте соціальну активність. Наприклад, ставте цікаві запитання на форумах курсу або робіть опитування в соцмережах.
Покоління Z шукає захопливого інтерактивного навчального досвіду. Вони хочуть, щоб завдання кидали виклик та спонукали ухвалювати власні рішення. Технології займають ключове місце у навчальному досвіді зумерів. Тож поки традиційні підручники все ще панують у нашій системі освіти, немає сумнівів, що для нових поколінь майбутнє EdTech уже настало.