Як мотивувати підлітків. Поради викладачам англійської
Єлизавета Даценко
методистка студії онлайн-освіти EdEra
Нині англійська — перша мова у світі за кількістю мовців. З англійською стають доступними чимало можливостей, тому її потрібно знати тим, хто хоче ці можливості використовувати. Китайська мова — перша у світі за кількістю людей, для яких вона є рідною, а англійська — за кількістю тих, хто нею послуговується загалом.
Однак, аби ефективно викладати англійську, крім основних навичок володіння мовою, викладач/-ка мають знати психологічні підходи до роботи з підлітками. Такі навички дають змогу вчителями ефективно налагоджувати процес навчання: знаходити контакт з учнями та ученицями; обговорювати з підлітками ті теми, що їх цікавлять; вміти мотивувати та надихати дітей.
Для блоґу EdEra про це розповідають викладачі та викладачки школи EnglishDom, що спеціалізується на навчанні англійської мови онлайн за допомогою цифрового підручника.
Мій головний принцип викладання — цікавитися тим, чим живуть діти. Наприклад, свого часу довелося дізнатися про Аріану Ґранде, Джастина Бібера та інших зірок шоу-бізнесу, щоби бути на одній хвилі з учнівством. Зазвичай у підлітковому віці відбувається зміна авторитетів. У центрі уваги дітей уже не родина та батьки, а соціальна група та друзі.
Ольга
27 років
-
У підручнику з фізики написано, що Александер Грем Белл винайшов телефон у XIX ст. Та для молоді ця інформація ніби з іншого світу. Натомість їм відгукуються теми про музику, футбол, ґаджети.
-
Англійська може зацікавити дітей та підлітків ще й тому, що сфера технологій тісно пов’язана з цією мовою. А сучасні діти, здається, народжуються зі смартфоном у руці, а тому охоче грають у комп’ютерні ігри чи вчаться програмувати.
-
Якщо обговорення якоїсь проблеми зацікавило підлітків особливо, я можу відійти від теми уроку. Варто спілкуватися про різні речі, але робити це англійською.
-
Зовнішня мотивація, що справді працює, — це іспити та ЗНО. У 14 років чимало підлітків обирають майбутню професію, тому важливо з ними спілкуватися про кар’єру та професійну реалізацію.
-
Запитуйте в дітей про соціальні мережі — вони точно цікавляться ними більше, ніж будь-хто інший. Одного разу хлопчик десяти років розповів на занятті про Pinterest — соціальну мережу для ілюстрацій, і це стало для мене відкриттям. Саме діти першими зацікавилися TikTok! Часто вони звертають увагу на те, що невдовзі може стати світовим трендом.
-
Пам’ятайте, що підлітки завантажені в школі, тому вони потребують підтримки та мотивації, особливо, коли щось не виходить. Важливо налагодити контакт та довірливі стосунки. Тоді учень чи учениця почуватимуться комфортно на занятті, а інформація засвоюватиметься краще.
-
Спортивні досягнення та подорожі — теж хороші теми. Діти багато мандрують із батьками й насичуються новими враженнями, якими охоче діляться з однолітками.
-
Підліткам подобається, коли на уроках залучають звичні для них формати. Наприклад, на нашій цифровій платформі популярний відеоконтент: дітям подобаються мультфільми, а старшим учням — конференції TED.
-
Жартуйте під час занять, якщо цьому сприяє атмосфера. Водночас є теми, яких я уникаю. Це, зокрема, політика.
-
Обговорюйте події, які відбуваються у світі. Це можуть бути наукові чи технічні відкриття, екологічна ситуація, новини про космос чи суспільні рухи. Це все збагачує світогляд молоді та відкриває їй нові знання.
-
Ставтеся до підлітків як до рівних, а не як до менших. Вони сприймають себе як дорослих, хоча все ще залежні від батьків чи осіб, які їх замінюють. Підліткова психіка запрограмована на емоційне відокремлення від батьків. Так вона намагається стати психологічно незалежною. І саме конфліктні ситуації уможливлюють цей процес.
Я б хотіла порадити викладачам та викладачкам любити свою професію, не соромитися розвивати себе як особистість і як професіонала/-ку. Важливо прокачувати свої когнітивні здібності без огляду на вік чи досвід. Часто діти рекомендують подивитися якийсь фільм. Раджу знаходити час і переглядати. Так ви відпочинете, дізнаєтеся щось нове та матимете нову тему для обговорення на занятті.
До 14 років їм подобається говорити про себе: що нового відбувається в їхньому житті, які в них досягнення й перемоги. Після 14 років підлітки більш охоче розповідають не про себе, а обговорюють суспільні явища.
Юлія
22 роки
-
Я думаю, з маленькими дітьми важливо відразу спілкуватися англійською — вони, ніби губка, швидко всотують мову. Діти мають гарну пам’ять і охоче сприймають інформацію.
До 14 років їм подобається говорити про себе: що нового відбувається в їхньому житті, які в них досягнення й перемоги. Після 14 років підлітки більш охоче розповідають не про себе, а обговорюють суспільні явища. Наприклад, питання ґендерної нерівності або екологічні проблеми. У кожної дитини є тема, яка її цікавить. Вчити нову лексику ізольовано, наприклад, з теми «Одяг» — не дуже цікаво. Натомість можна обговорити, який одяг варто брати із собою в подорожі. Людина краще запам’ятовує слова, коли вони виникають у контексті.
-
Часто підлітків зацікавлюють теми стосунків між батьками й дітьми, розриву поколінь (generation gap). Доречно у них розпитати про улюблені фільми, книги, серіали. Можна обговорити різні сюжети, ситуації. Так молодь опановує побутову розмовну лексику. Дітям також цікаво, як працюють школи в різних країнах, вони порівнюють методики викладання в наших та іноземних школах.
-
Ще один метод — попросити дитину назвати імена своїх кумирів або історичних постатей, якими вона захоплюється, та попросити розповісти про них. З відповіді можна дізнатися, як підліток мислить. Так виникають нові думки й теми для обговорень.
Водночас викладач/-ка має дотримуватися нейтральної позиції. Ставтеся до почуттів та думок підлітків із повагою та турботою.
Ультимативний примус, наприклад, від батьків найчастіше не працює. Тому варто мотивувати! Важливо, щоби дитина могла спілкуватися з іноземцями, наприклад, за кордоном. Або, якщо є змога, бувала в англомовних таборах і там впевнено комунікувала з іншими. Коли дитина відчуває, що всі знають, а вона — ні, може виникнути бажання вчитися.
Пам’ятаю, як в дитинстві до нас у школу прийшов іноземець, носій англійської. Це викликало wow-ефект. Ми вперше побачили людину, для якої рідна мова — англійська. Після того усі в класі почали дивитися YouTube та купувати англомовні книжки — хотіли щонайшвидше опанувати мову. Тож за можливості залучайте до уроку носіїв. Нині, коли багато іноземців викладають уроки в онлайн-школах, організувати дитині заняття з ними — значно простіше.
-
Якщо урок відбувається на цифровій платформі, підлітки самі вводять дані, створюють переліки слів для словника, виконують завдання з автоматичною перевіркою. Це їм до вподоби, адже вони з дитинства живуть у медіасвіті. Клікати чи щось обирати з переліку стало для них звичкою. Сучасні цифрові підручники пропонують різноманітні спеціалізовані розділи. Наприклад, подорожі чи бізнес.
-
На своїх уроках я часто використовую Quizlet — зручний інструмент роботи з картками для вивчення слів. У ньому можна додавати лексику, яку потрібно вивчити. Чудово працює на запам’ятовування: крутий інтерфейс, багато інтерактивів. Мабуть, це мій найулюбленіший застосунок для смартфона.
-
Важливо підкреслювати досягнення, відстежувати прогрес: «Ось це ми з тобою пройшли, ось це — у нас попереду. Якщо є питання, повторімо ще раз». Постійний зворотний зв’язок дає відчуття, що ви долаєте ще одну сходинку в розвитку.
-
Мотивація в підлітків може знижуватися, коли вони не отримують зворотного зв’язку. Тоді учень чи учениця можуть не відчувати прогресу й у них виникає відчуття, що руху вперед немає. Також підлітків демотивує, коли викладач/-ка знецінює їхні досягнення. Наприклад, учениця сім разів поспіль виконала домашнє завдання, а одного разу — ні. А вчитель звертає увагу й негативно відгукується саме про цю ситуацію. Натомість краще налаштуватися на позитив: «Ти не виконала, нічого страшного, зробімо це разом усно».
Отже, треба обережно ставитися до почуттів дитини, просити її про фідбек: що було добре / складно / нудно, чому так могло статися. Водночас варто наполягати, щоби підлітки вчасно виконували домашні завдання. Потрібно розвивати мовлення учнів та учениць, заохочувати їх завжди спілкуватися іноземною й не переходити на українську.
Вважливо правильно налаштуватися до роботи з молоддю. Варто уникати конфронтації з підлітками. Потрібно бути нейтральними та дбати про їхні почуття. Пам’ятайте: спільна робота — запорука успіху. Мотивуйте та підтримуйте, розвивайте впевненість, яка стане основою успіху дитини в житті.
Якщо порівнювати з дорослими, робота з підлітками вимагає більшого рівня відповідальності та контролю.
Тетяна
37 років
Я працюю методисткою онлайн-школи EnglishDom. Якщо порівнювати з дорослими, робота з підлітками вимагає більшого рівня відповідальності та контролю. Це стосується й самих викладачів/-ок, і ходу уроку. Ось, на мою думку, ключові моменти.
-
Матеріали уроку, пояснення правил, інструкції потрібно добре продумати, гарно структурувати, детально пояснити зміст.
-
Викладач/-ка для підлітків у будь-який момент може стати рольовою моделлю. Тому в комунікації з учнівством варто завжди бути тими вчителями, з яких можна брати приклад.
-
Важливо зацікавити підлітків вивчати мову. Проте ще важливіше — підтримувати їхню мотивацію і стежити за обсягом матеріалів та рівнем їх складності. Найголовніше — не знищити бажання
Загальні поради від школи EnglishDom
У підлітковому віці людина дуже залежна від своєї самооцінки. Тому похвала — ключовий інструмент, що підтримує мотивацію. Уникайте різких оцінок. Натомість давайте змогу підліткам самостійно знаходити стратегії розв’язання проблем.
Онлайн-ігри, YouTube-канали, історичні постаті, подорожі, розвиток науки, нові тренди в індустріях світової та української музики, кіно, спорту, актуальні суспільні події та явища — це теми, з яких можна почати, щоби залучити молодь до діалогу чи дискусії.
Ось декілька методичних порад для викладання англійської.
-
Вивчайте терміни, які є актуальними та зацікавлюють підлітків.
-
Встановлюйте цілі на майбутнє, які заохочуватимуть молодь активно навчатися.
-
Ставте перед підлітками нові виклики. Коли викладачі дивують учнівство новими оригінальними способами ведення уроку або несподіваними темами, молодь стає більш мотивованою досягати цілей.
-
Урізноманітнюйте завдання. Обирайте фрагменти пісень, фільмів чи відео, щоби пов’язати навчальний процес з актуальними викликами життя.
-
Збирайте зворотний зв’язок. Запитуйте, що було складно чи нудно, відстежуйте прогрес та нагадуйте про мету — це допомагає рухатися вперед.
-
Постійно навчайтеся та будьте вмотивованими. Учні та учениці відчувають ставлення педагога/-ині до викладання. Це впливає на їхній рівень довіри до вчителя або вчительки. Тому основний фактор якості навчання — викладацька самомотивація та готовність бути прикладом для учнівства.