Як обрати систему управління навчанням (LMS)?
Ольга Філіпова
генеральна директорка та співзасновниця Workademy
У цій статті ви дізнаєтеся про різні види систем управління навчанням (англ. Learning Management System — LMS), з’ясуєте відмінності між ними та зрозумієте, як обрати LMS для своєї компанії.
LMS є невіддільною частиною корпоративного навчання. Підприємці, керівниці відділів досліджень та розробок і менеджери з персоналу використовують LMS як платформу для розміщення цифрового навчального контенту. На ринку є безліч LMS. Вони здебільшого відрізняються за ціною та підходом, і обрати ідеальний варіант складно. Знайти улюблений шоколад у магазині Цюриха значно простіше.
Про авторку
Спершу познайоммося. Я Ольга, розробниця програмного забезпечення. Це і професія, і пристрасть. Я працюю у сфері електронної освіти і є співзасновницею освітньої студії EdEra та EdTech-стартапу Workademy, що розробляє платформу LMS. За допомогою цієї платформи компанії можуть створювати та розміщувати навчальні матеріали. Завдяки своїй роботі я познайомилася з різними системами онлайн-освіти. EdEra починала з Moodle, спробувала Articulate і перейшла на Open edX. Ми навіть використовували GitBook для інтерактивних електронних книг і створювали кастомізовані проєкти з HTML, CSS та Javascript. Підтримувати платформи з відкритим кодом подекуди було складно, особливо коли до нас приєдналося багато користувачів. Налагодження процесу масштабування стало неабияким викликом. Також було складно постійно оновлювати програмне забезпечення та переносити всі дані. Зрештою, ми розробили власну систему управління навчанням.
Види LMS
LMS можна класифікувати по-різному. Я пропоную вам такий розподіл:
-
LMS на власному сервері або хмарні;
-
безкоштовні чи платні;
-
з відкритим чи закритим кодом.
Безкоштовні системи зручні для початку. Однак ви будете розвиватися й зрештою захочете передати все обслуговування на аутсорсинг. Тоді платні системи, особливо хмарні, можуть стати вигіднішим варіантом.
Обираючи систему, враховуйте функції, які вам потрібні. Розгляньмо особливості, характерні для більшості LMS на ринку:
-
автентифікація — черед лоґін і пароль, соціальні мережі, інтеграцію з наявними сервісами та/або за допомогою технології єдиного входу;
-
адміністратор курсу — окремий або багатофункціональний інтерфейс;
-
типи питань для оцінювання — тести з однією чи кількома правильними відповідями, відкриті запитання, завдання на встановлення відповідностей і групування, інтерактивні вікторини та взаємооцінювання;
-
типи підтримуваного вмісту: форматований текст, відео, зображення, HTML, SCORM тощо;
-
бібліотека шаблонів, наприклад, для різних розділів або етапів навчання;
-
електронні сертифікати;
-
ґейміфікація;
-
аналітика.
LMS використовують декілька способів для створення курсів. Деякі LMS, як-от Workademy, пропонують вбудований онлайн-редактор курсів, тому вам не потрібно стрибати з одного інтерфейсу на інший. Так ви економите час на створення курсів. Тож якщо збираєтеся запускати й редагувати багато курсів, рекомендую обирати саме такі LMS.
Інші LMS можуть запропонувати різні інтерфейси для створення та візуалізації курсів. Отже, кожного разу, коли ви щось оновлюєте, вам доводиться перемикатися між інтерфейсами чи навіть програмами, щоб побачити, який вигляд матиме фінальний результат. Це потребує багато часу, і якщо ви новенькі в електронному навчанні, вам не варто розглядати такі LMS.
Ось приклад того, як може виглядати аналітичний модуль. Важливо знати, які у вас навчальні цілі та які показники потрібно відстежувати, а також поцікавитись у провайдерів, яку звітність та аналітику вони надають.
Де можна знайти інформацію про різні LMS?
Ви можете заґуґлити, але результати пошуковика заповнені платними оголошеннями, тож функції та переваги різних систем оцінити складно. Як же тоді бути? Завітайте на оглядові платформи, поговоріть з іншими власниками бізнесу та менеджерами з персоналу або ж створіть опитування для тих, хто користується LMS. Рекомендую також скористатися платформами eLearningIndustry, g2.com та Capterra. За допомогою цих ресурсів ви зможете порівняти функції та переваги різних LMS.
На що зважати, обираючи LMS?
Ви вже знаєте про види LMS, їхні особливості та можете порівняти між собою ті системи управління навчанням, що найбільше вам підходять. Як же обрати, на якій LMS зупинитися? Як зрозуміти, яка система буде найзручнішою для працівників, відповідатиме бюджету та допоможе заощадити ресурси? Для цього потрібно поставити собі низку додаткових запитань. А деякі питання не завадить поставити й провайдерам LMS.
Запитання, які варто поставити собі:
-
Як функціонує ваша ІТ-команда?
Якщо це велика команда і є вільні ресурси, ви можете створити власну платформу. Якщо це невелика команда, але у неї є потенціал, можна обрати відкриту систему на власному сервері. -
Чи важливо, щоб LMS давала змогу кастомізувати інтерфейс?
Якщо так, обирайте лише ті варіанти, які передбачають таку можливість. -
Хто буде створювати курси? Хто матиме доступ адміністратора? Скільки людей ззовні будуть допомагати з налаштуванням процесу навчання? Деякі LMS пропонують цінові пакети залежно від кількості розробників курсів. Тож важливо розуміти, хто і яку роль буде виконувати в керуванні LMS. Якщо ви плануєте надати доступ зовнішнім підрядникам, краще мати можливість обмежити їх процесом створення курсів. Так ви будете певними, що в цих підрядників не буде доступу до вашої аналітики та звітів, а конфіденційність ваших даних залишатиметься в безпеці.
-
Які мови має підтримувати LMS?
Обирайте варіанти, що підтримують потрібні мови або поцікавтеся в розробників, чи планують вони їх додавати. -
Які формати використовуватимете?
Вам потрібно завантажувати відео безпосередньо на платформу, чи ви можете розміщувати їх на YouTube або Vimeo? Деякі LMS не мають функції завантажити відео.
Припустимо, ви вже зупинилися на хмарному рішенні. Є ще кілька запитань, що допоможуть звузити пошук:
-
Скільки робочих зон вам знадобиться? Наприклад, одна — для навчання клієнтів, а інша — для навчання співробітників.
-
Чи потрібно платити за кожну робочу зону, або ж достатньо єдиної підписки?
-
Чи дозволить ця LMS створювати онлайн-курси?
-
Як швидко працює LMS?
-
Чи підтримує вона мобільні додатки?
-
Чи готові провайдери розробити функції, важливі для вашого бізнесу? Скільки це буде коштувати?
-
Чи провайдери оперативно реагують на запити?
-
Чи мають вони ефективну та доступну систему підтримки клієнтів? Відсутність підтримки з боку провайдерів LMS — причина більшості скарг менеджерів з персоналу й керівників. Адже відсутні функції чи незручний інтерфейс — це питання часу, а відсутність підтримки — це назавжди.
Ви можете запитувати безпосередньо провайдерів LMS. Повірте, вони з радістю вам відповідатимуть. Ви можете запитати, чи мають вони інші цінові пакети, крім вказаних на сайті. Наприклад, у нас на сайті три пакети, але ми маємо спеціальні пропозиції для неурядових організацій. Ви можете попросити провайдерів поділитися своїми планами на майбутнє. Можливо, важлива функція, через яку ви змушені відмовитися від певної LMS, з’явиться вже наступного тижня! Ви також можете попросити провайдерів допомогти перенести ваш контент. Більшість із задоволенням зроблять це, щоб ви стали їхнім клієнтом. Ви можете попросити дешевший пакет, поки наповнюєте платформу контентом. Насправді ви можете запитати про що завгодно, а відповіді та ставлення до вас вкажуть на найкращий варіант.
Що таке Workademy?
А зараз я хотіла би розповісти вам, що таке Workademy і для кого призначена ця система. Workademy це LMS для компаній, які знаходяться на стадії зростання і які прагнуть розпочати автоматизацію процесів адаптації та навчання, але не знають, як почати. Наша технологія пропонує редактор курсів «What You See Is What You Get», за допомогою якого кожен може легко створювати курси та навчальні маршрути, а також організовувати та структурувати навчальний контент. Крім того, завдяки нашому модулю розробки курсів зі штучним інтелектом ви можете створювати структуровані навчальні програми, вводячи потрібну тему або завантажуючи свій уже існуючий вміст у форматі PDF.
Workademy — це персоналізований робочий простір, заснований на фірмовому стилі компанії.
Це дозволяє створювати курси та наповнювати їх вмістом у різних форматах, таких як HTML, форматований текст або діалог.
Платформа підтримує ґейміфікацію — рамки значків досягнень, які з’являються навколо аватара учня чи учениці, коли він або вона завершують лекцію чи відповідають на запитання. Платформа також дає змогу розробляти тести з одним чи кількома варіантами відповіді, категорізації, сортування, відкриті відповіді, та електронні сертифікати. Workademy пропонує детальний аналітичний модуль, щоб ви могли покращувати курси та стежити за прогресом команди.
Платформа повністю незалежна від індустрії. ІТ-компанії використовують Workademy для адаптації працівників. Агентство GDPR розміщує на ній свої курси. До речі, найкращий курс GDPR, що мені доводилося бачити, можна знайти тільки на нашій платформі. Workademy користуються менеджери з фітнес-індустрії, які за пів року продали десятки франшиз, оцифрувавши свої програми франшизи. Ми також співпрацюємо з великою мережею салонів краси, яка під час пандемії найняла двісті майстрів манікюру завдяки цифровій програмі адаптації.
Висновок
LMS можуть заощадити ваш бюджет та час, впорядковуючи повторювані завдання в процесі навчання й адаптації співробітників, клієнтів і партнерів. Обираючи LMS, враховуйте цілі, ресурси та бюджет. Поставте собі низку запитань, щоб розробити план, а потім скористайтеся відповідними платформами, щоб порівняти функції та цінові пакети різних LMS. Не соромтеся запитувати провайдерів про будь-що, що вас цікавить — вони із задоволенням допоможуть!
Workademy — це платформа для електронного навчання із вбудованим розумним конструктором курсів і можливістю кастомізації. Спробуйте Workademy безкоштовно без підв’язування платіжної картки: https://www.theworkademy.com