Навіщо і як навчати підприємництва? Розбираємо на прикладі онлайн-курсу від EdEra, Мінцифри та «Київстару»
Яніна Хіжінська
методистка R&D-відділу EdEra
Сучасні діти ростуть в умовах глобалізації та всеохопної автоматизації. Нові можливості та виклики, які практично неможливо спрогнозувати наразі, будуть виникати на їхньому кар’єрному та життєвому шляху. Постійний розвиток технологій, екологічні та соціальні проблеми, глобальна гіперконкуренція та зміна споживчого попиту будуть стимулювати ці зміни. Як допомогти дітям адаптуватися до того, що буде через 5, 10, 25 років? Наша відповідь: навчати підприємництва!
Нинішня система освіти в Україні не дуже сприяє розвитку в дітей бізнес-здібностей. Якщо ж діти проявляють відповідні таланти, вони часто в’януть під тонною стереотипів на кшталт:
Лише невисокий відсоток дітей хоче займатися підприємництвом у майбутньому. Втім, не варто недооцінювати підлітків як інноваторів-розробників.
Погляньмо на декілька прикладів: гімнаст Джордж Ніссен придумав батут, Жозеф-Арман Бомбардьє винайшов снігохід — і це коли вони були ще шкільного віку (хоч Джорджу і знадобилося більше часу, щоб утілити свою ідею в життя). При цьому розробники особливо виграють, якщо в них є ще й підприємницька жилка.
Ілон Маск навчився програмувати в 10 років, а у 12 розробив і продав гру Blastar за 500 доларів. Річард Бренсон у 15 років створив журнал Student. Нік Д’Алозіо в 15 років зробив застосунок Trimit, який скорочує вебконтент до коротких абзаців для розміщення у Twitter, Facebook і Tumblr, а в 16 отримав фінансування, удосконалив і переназвав застосунок у Summly. Свої розробки він згодом продав компанії Yahoo за 30 мільйонів доларів.
Схожих прикладів чимало. Ми вважаємо, що підприємництво допоможе озброїти знаннями та навичками, потрібними, щоб повною мірою реалізуватися в сучасному світі. Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) рекомендує просувати підприємницьке суспільство та культуру, особливо через освіту та навчання. Відповідь на запитання «Чому?» знаходимо в дослідженнях.
По-перше, підприємництво розвиває дітей.
Школярі, яких навчали підприємництва, більш ініціативні, частіше самі засновують позакласні активності та ставлять собі амбіційніші цілі. Ті, кого навчали цього через практику, навіть охочіше ходили до школи (дослідження Данської фундації підприємництва).
Ухвалювати обґрунтовані рішення, керувати фінансовими ресурсами, ефективно працювати в команді, розвивати аналітичне й критичне мислення — всі ці навички допоможуть підліткам реалізувати свій потенціал в особистому й професійному житті, зараз і в майбутньому.
За результатами дослідження від Європейської комісії, було виокремлено чотири ключові напрями, яким сприяє підприємницька освіта: підвищення ймовірності отримати роботу та розпочати власний бізнес, особисте зростання й подальше навчання.
По-друге, підприємництво розвиває громади та держави.
ОЕСР у нотатках із конференції 2004 року зазначало, що підприємництво допомагає створити більше робочих місць, стимулює продуктивність і конкуренцію, наближає суспільство до досягнення своїх цілей. У Норвегії, наприклад, почало з’являтися більше підприємств у сільських місцевостях, що сприяло економічному розвитку цих регіонів (дослідження Ради Європи).
Можливо, розв’язати проблему глобального потепління та створити інклюзивне суспільство допоможе нам саме бізнес. Підприємці створюють робочі місця для себе та інших, пропонують нові ідеї для подолання старих проблем і стимулюють конкурентів створювати якісні продукти. Від підприємницької освіти виграє держава та суспільство.
Щоб створити середовище, в якому підлітки зможуть ознайомитися з потрібною теорією та отримати інструменти для бізнес-практики, Міністерство цифрової трансформації України, «Київстар» та студія онлайн-освіти EdEra розробили освітній серіал «Окей, ґуґл: як стати підприємцем?». Можна довго читати, як кататися на роликах або плавати, але поки ти не станеш на ролики або не відштовхнешся від берега — не навчишся. Саме тому підліткам важливо не просто «грати в бізнес», а спробувати заробляти реальні гроші.
Освітній серіал «Окей, ґуґл: як стати підприємцем?» складається із 6 модулів та 36 серій. Ми підготували практичний контент, запросили експертку, яка пояснює основні бізнес-терміни просто, та представників бізнесу, що діляться власним досвідом.
Методично теорія в курсі ґрунтується на стандарті EntreComp, який ми адаптували під потреби старшокласників. Щоб мотивувати аудиторію, ми залучили до створення курсу тих, хто розуміється в бізнесі на практиці. Ми усвідомлюємо, що суха теорія не виграє (тим паче на відео), коли в сусідній вкладці можна відкрити ютуб із динамічним і розважальним контентом.
Данське дослідження підприємницької освіти показало, що рольові моделі — реальні підприємці в онлайн-курсі надихали школярів та позитивно впливали на ставлення до підприємництва. Ми скористалися цим досвідом і запросили експертів з українського бізнесу:
-
Микита Владикін — СЕО та співзасновник Nuka
-
Валерія Толочина — директорка з маркетингу Megogo
-
Толік Козловський — маркетинг-директор «Планети Кіно»
-
Іван Ігнатов — стратег маркетингової агенції Fedoriv
-
Євген Клопотенко — кулінарний експерт
-
Ілля Соколюк — креативний директор компанії Monobank
-
Єгор Валовські — співзасновник сервісу Fintellect
-
Ілля Філіпов — CEO студії онлайн-освіти EdEra
-
Олександр Комаров — президент компанії «Київстар»
-
Ганна Захараш — директорка з корпоративних комунікацій компанії «Київстар»
-
Зоя Дроншкевич — директорка з корпоративної стратегії компанії «Київстар»
-
Василь Кундрик — співзасновник Urban Space 500
-
Діана Даюб — консультантка з питань партнерств, ком’юнітіменеджменту та нетворкінгу
-
Євгенія Клепа — директорка 1991 Open Data Incubator
-
Артем Афян — адвокат, керівний партнер Juscutum
-
Віталій Зелений — актор серіалу SIZ
-
Надія Омельченко — викладачка бізнес-школи «МІМ-Київ», віцепрезидентка компанії «ІТ-Інтегратор»
Разом з експертами — власниками бізнесу глядачі серіалу пройдуть усі кроки створення власної справи та переконаються, що бізнес — необов’язково тільки для дорослих, якщо мати бажання та цілеспрямованість.
З чого складається курс?
Модуль 1 «Ідея» ми присвячуємо темі пошуку ідей, їх прототипуванню, тестуванню та впровадженню. Модуль допоможе усвідомити переваги ведення підприємницької діяльності та сформувати риси й позиції, потрібні кожній людині для успішної самореалізації в сучасному світі. А також відповість на такі питання:
-
як віднайти свою бізнес-ідею та перевірити її;
-
як зробити так, щоб про твій продукт дізналися, та знайти саме своїх клієнтів;
-
що таке маркетингова стратегія та SMM для бізнесу;
-
які є джерела фінансування бізнесу, крім власних коштів.
У модулі 2 «Маркетинг» продовжуємо опановувати основи відкриття власної справи! Ми вже знаємо, що робити з бізнес-ідеєю, проаналізували болі й потреби своїх клієнтів, маємо начерки бізнес-плану. Але щоб створити унікальний та популярний продукт, треба розібратися з інструментами маркетингу. У цьому модулі можна навчитися:
-
розрізняти, що таке товар / послуга;
-
розуміти, що таке сегментація ринків;
-
обґрунтовувати, що таке конкуренція і яку роль вона відіграє в економіці та суспільстві;
-
пояснити цінність створення й просування власного бренду;
-
ознайомитися з прикладами інтернет-маркетингу;
-
аналізувати власні сторінки з позиції просування особистого бренду в мережі та вдосконалювати їх;
-
планувати власну рекламну кампанію.
У модулі 3 «Команда» ми вже на крок ближче до відкриття власної справи! Що обрати: започаткувати бізнес самостійно чи з партнерами? Як створити команду та знайти однодумців? Як організувати процес роботи й систематизувати бізнес? Та як ефективно комунікувати в команді? Питання, які стосуються команди, часто є найважливішими для кожного початківця чи початківиці. Тож модуль допомагає:
-
навчитися формувати команду та розподіляти ролі;
-
створювати критерії контролю роботи членів команди;
-
налагоджувати ефективну комунікацію з командою;
-
обирати управлінські інструменти для реалізації власного проєкту;
-
впроваджувати agile-підходи в роботі команди;
-
розумітися на ключових бізнес-процесах у команді;
-
систематизувати власний бізнес.
Реалізувати всі ідеї та зробити бізнес прибутковим без розуміння фінансового складника просто неможливо, тому в модулі 4 «Фінанси» ми розглянемо базові фінансові поняття та процеси. Як сформувати бюджет власної справи? Як скласти фінансову модель проєкту? Які є можливі моделі монетизації бізнесу? Як побудувати стратегію продажів та вибрати CRM-систему? Усе це знадобиться, щоб:
-
розраховувати види витрат;
-
розраховувати собівартість продукції;
-
розраховувати показники ефективності підприємства;
-
формувати особистий фінансовий план;
-
складати бюджет доходів і витрат власної справи;
-
визначати фінансові показники проєкту;
-
вибирати CRM-систему для роботи.
З попередніх модулів аудиторія освітнього серіалу вже знає, які існують інструменти маркетингу, як відбувається процес побудови команди, як прорахувати фінансову модель власної справи, і вже майже готова показати свій продукт світові. Але як представити його потенційним клієнтам, інвесторам, майбутнім працівникам? Та як створити ідеальну презентацію? Розглянемо це в модулі 5 «Презентація продукту», а також розберемося:
-
що таке «elevator pitch» та «pitch deck»;
-
як зробити презентацію, за яку не соромно;
-
як захопити своєю ідеєю будь-кого;
-
де знайти потенційних партнерів, працівників та інвесторів;
-
які є варіанти фінансування власної справи;
-
як узгодити співпрацю з інвесторами й будувати якісні ділові зв’язки.
Розпочинати бізнес потрібно правильно. І це не лише про маркетинг та SMM. Юридичні аспекти організації власної справи — фундамент, від якого залежить міцність та потенційний успіх. Коли варто офіційно оформити бізнес? Які документи потрібні? Які етапи реєстрації власної справи слід пройти? Відповідь на ці та інші запитання знайдемо у фінальному модулі 6 «Юридичні аспекти».
Звісно, проходження онлайн-курсу не гарантує, що завтра всі школярі відкриють успішний бізнес. Але це допоможе підліткам розвинути їхні підприємницькі компетенції та спробувати себе в різній роботі: у маркетингових стратегіях, у створенні продукту чи у фінансовому плануванні, в самостійному ухваленні рішень щодо ідеї для реалізації, у виборі методів просування продукту, в організації командної роботи й розподілі обов’язків.
Ба більше, ми впевнені, що лише при наявності вчителя або менторки, які пояснять незрозумілі моменти, підтримають і дадуть цінні поради, можна досягнути результатів і запустити свою бізнес-ідею. У наступній статті розповімо про методи навчання підприємництва та поділимося, як їх можна використовувати в шкільній програмі.